Ankara Yer Seramiği

Ankara Yer Seramiği

Ankara yer seramiği genellikle iç mekân zeminlerinde kullanılan dayanıklı ürünlerdir. Mekanın görüntüsünü daha estetik ve hijyen bir hale dönüştürmek için kullanılan seramikler çok yüksek ısılarda fırınlama işleminden geçirildikleri için oldukça sağlam ve sert bir yapıya sahiptir. Duvar seramiklerine nazaran daha ağır olan yer seramiklerinin yük taşıma kapasiteleri oldukça fazladır. Düşük su emiş kapasitesi sayesinde ıslak mekânlarda oldukça iyi sonuçlar vermektedir. Yüzey kaplama malzemesinin oldukça sert olması sebebiyle aşınmaya karşı direnci fazladır. Bu nedenle yaşam alanlarında kullanılan masa, sandalye gibi hareketli ağır malzemelerin meydana getirdiği tahribat yok denecek kadar azdır. Yer seramikleri diğer zemin kaplama ürünlerine nazaran daha uzun yıllar kullanılabilecek bir üründür. Çeşitli ürünleri bulunduran Ankara duvar seramiği, Ankara granit , Ankara Kütahya seramik , Ankara vitra ürünlerini incelemek için hemen tıklayınız.

Ankara Yer Seramiği Seçimi

Ankara yer seramiği seçimi yapılırken yalnızca estetik açısından bir seçim yapmak oldukça hatalı olmaktadır. Seçim yapılırken su geçirgenliği, kayma özelliği, gözenek durumu ve dayanıklılık katsayısı gibi özelliklere dikkat edilmesi gerekmektedir. Dikkat edilmesi gereken en önemli konu seramiğin gözenek durumudur. Gözenek durumu seramiğin su geçirgenlik oranı ile birebir ilişkilidir. Mutfak, banyo, tuvalet gibi ıslak mekânlar için kullanılacak olan yer seramiklerinde su emiş oranı 0,5 ve daha altında olan ürünlerden seçim yapılması gerekmektedir.

Seramik Seçiminde Kaymazlık Değeri

Ankara yer seramiği üzerinde farklı malzemeler kullanılarak kaymaz özellikli olarak üretilebilmektedir. Özellikle küçük çocuklu aileler ile hareket kabiliyeti azalmış yaşlı kimselerin bulunduğu mekânlar için kaymaz özellikte zemin seramiklerinin tercih edilmesi tavsiye edilmektedir. Islak kaymazlık değerleri A,B ve C olarak belirlenmiştir. C sınıfı seramikler havuz kenarlarında A sınıfları ise çıplak ayakla kullanılan mekânlarda iyi sonuçlar vermektedir. Bir diğer kriter değeri kuru kaymazlık değeridir. Kuru kaymazlık değeri R ile ifade edilmektedir. Kuru kaymazlık oranı düşükten yükseğe doğru gitmektedir. Bir fikir vermesi bakımından; banyo ve mutfaklarda R9 değerine sahip seramikler tercih edilirken R13 kaymazlık değerine sahip olan seramikler yağ üretim tesislerinde tercih edilmektedir.

Seramik Seçiminde Estetik

Ankara yer seramiği seçimde estetiğin ayrı bir önemi vardır. Seçim yapılırken mekânın duvar ve mobilyaları ile uyum içerisinde olan seramiklerin seçilmesi önerilmektedir. Özellikle duvar karosu veya boyası ile kontrast sağlayan yer seramikleri göze daha çok hitap etmektedir. Gün ışığını az alan küçük ölçekli mekânlarda açık renkli yer seramiği seçimi yapılması mekâna rahatlatıcı bir ferahlık kazandırmaktadır. Büyük ebatlarda seçilecek seramikler küçük odaların daha büyük görünmesini sağlamaktadır.

Dayanıklılık

Seramik seçiminde dayanıklılık dikkat edilmesi gereken diğer bir konudur. Seramik PEI olarak adlandırılan dayanıklılık göstergesine sahiptir. Her seramiğin bir PEI değeri bulunmaktadır. PEI değeri birden başlayarak 5’e kadar sıralanmaktadır. PEI değeri yükseldikçe dayanıklılık oranı da artmaktadır. Düşük PEI değerlerine sahip yer seramiklerinin çıplak veya terlikle gezilen alanlarda kullanılması tavsiye edilirken PEI 5 değerine sahip seramiklerin açık alan ve iş merkezlerinde uygulanması önerilmektedir.

Ankara Yer Seramiği Fiyatları

Ankara yer seramiği fiyatları bir takım kriterler dikkate alınarak fiyatlandırılmaktadır. Seramiğin özelliği, ebatları, nakliye, istenen miktar gibi kıstaslar fiyat üzerinde önemli olmaktadır. En önemli faktör seramiğin özellikleridir.  Dayanıklılık özelliği yüksek olan seramiklerin fiyatları ile dayanıklılık katsayısı düşük olan yer seramikleri arasında fiyat farkı olmaktadır. Alınan miktar yükseldikçe belli oranlarda indirim uygulanmaktadır. Uzak mesafeli nakliyelerde ekstra ücret alınabilmektedir. Yapı market ve inşaat malzemeleri alanında faaliyet gösteren firmamız rekabetçi fiyatları ile sektörde adını duyurmaktadır. Yaşam alanlarınıza nitelikli ve ekonomik olarak yer seramiği uygulaması yaptırmak istiyorsanız internet sitemizden veya mağazalarımızda bize ulaşarak en uygun fiyatlı ürünleri tedarik edebilirsiniz.

Etiketler:, , , , , , , , , , ,

× WhatsApp